O autorze
Studiowałem historię sztuki i muzykę indyjską. Jestem poetą i muzykiem. Odbyłem dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badałem kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. To ostatnie zaowocowało wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej. Współpracowałem z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku do lutego 2018 roku byłem prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Obecnie nadal pozostaję członkiem zarządu PSR. W 2014 roku otrzymałem nagrodę Kryształowego Świecznika od publiczności za działania na rzecz świeckości w Polsce. W tym samym roku zostałem kandydatem (bezpartyjnym) do Parlamentu Europejskiego z listy Europa+ Twój Ruch. Moje liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.pl, Hanuman.pl a od 21 marca 2014 roku także na stronie racjonalista.tv, w którym pełnię funkcję redaktora naczelnego. Na tej stronie można też zobaczyć liczne audycje telewizyjne współtworzone przeze mnie. Od ponad dwóch lat na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzę pogadanki na temat ateizmu. Ostatnio zacząłem też tworzyć dla tego kanału audiobooki. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami mojej działalności.

Brytyjscy Humaniści walczą z nielegalnymi szkołami religijnymi

Pavan Dhaliwal z Brytyjskich Humanistów rozmawia z redaktorką Racjonalista.tv Kają Bryx o świeckości
Pavan Dhaliwal z Brytyjskich Humanistów rozmawia z redaktorką Racjonalista.tv Kają Bryx o świeckości Racjonalista.tv
My, polscy Racjonaliści, jako członkowie Europejskiej Federacji Humanistycznej współpracujemy między innymi z prężną i potężną organizacją Brytyjskich Humanistów. Warto śledzić ich działania. Jednym z ostatnich jest walka z nielegalnymi szkołami religijnymi.

Pod tym linkiem znajdziecie przetłumaczony przeze mnie artykuł dotyczący walki Stowarzyszenia Brytyjskich Humanistów z nielegalnymi szkołami religijnymi na bazie śledztwa prowadzonego przez Radę Hackney.

Tym razem chodzi głównie o nielegalne szkoły religijne związane ze społecznością Żydów Haredi, działające bez kontroli przez 50 lat. Ciężko mi o tym pisać, gdyż zazwyczaj bronię Żydów przed antysemityzmem, w obecnych czasach głównie muzułmańskim. Tym niemniej nie od dziś wiadomo, że i wśród judaistów zdarzają się religijni fanatycy skazujący swoje dzieci na pseudoedukację.

Jakie są główne spostrzeżenia Brytyjskich Humanistów?

W kwestii samopoczucia uczniów: "zeznania byłych uczniów sugerują, że dzieci w szkołach nie zarejestrowanych nie są ani bezpieczne, ani wystarczająco zabezpieczone. Jeden z byłych uczniów przypomina sobie, na przykład o swoim czasie w szkole: "Kara fizyczna była powszechna, a dominującą atmosferą był wieczny strach". Informatorzy często zgłaszali przypadki nadużyć fizycznych przez pracowników szkół.
 
W programie nauczania prowadzonym w szkołach nie zarejestrowanych: "nie ma prawie żadnego usiłowania, aby uczyć dzieci o innych kulturach, religiach lub sposobach życia, a na pewno nie w pozytywnym świetle, a tym samym uczniowie uzyskują jedynie bardzo ograniczone zrozumienie społeczeństwa, które istnieje poza ich własną społecznością… Do czasu, gdy stają się nastolatkami, większość chłopców ze wspólnoty Haredi nie potrafi skutecznie porozumiewać się po angielsku.
 
W czasach historycznego zaniedbania w Hackney: "Rada nie poradziła sobie przez kilka dekad z nie zarejestrowanymi szkołami w gminie. Wiele z tych nielegalnych ośrodków było otwartych przez 50 lat i jest po prostu niedopuszczalne, że w tym czasie nie zrobiono nic znaczącego, aby zlikwidować je lub zreformować, nie chroniono też praw, dobrego samopoczucia i edukacji dzieci w ich obrębie.


Dyrektor ds. Kampanii Edukacyjnych w Stowarzyszeniu Brytyjskich Humanistów Jay Harman powiedział:

"Dzieci uwięzione w nielegalnych szkołach religijnych są izolowane, indoktrynowane i odebrane jest im prawo do szerokiej i wyważonej edukacji. Są one pozbawione swobody mówienia o swoich poglądach i wolności dla siebie. Odbiera się im możliwość angażowania się w społeczeństwo nie należące do najbliższej społeczności, a zatem w imieniu uczniów i w imieniu tych, którzy zdołali uciec, przedłożyliśmy nasze dowody Radzie Hackney. Prawa tych dzieci do szczęśliwego, zdrowego i bezpiecznego dorastania oraz do jakiejkolwiek edukacji były przez wiele lat zaniedbywane i ignorowane przez władze, a zaangażowanie władz jest kluczowe, aby to śledztwo ostatecznie stało się prawdziwym zobowiązaniem do radzenia sobie z tym problem.'


Miejmy nadzieję, że działania Brytyjskich Humanistów dotkną również indoktrynacji przebiegającej w religijnych szkołach innych wyznań, w tym oczywiście w szkołach koranicznych.

Na koniec chciałbym Wam przedstawić dwie znaczące postaci ze Stowarzyszenia Brytyjskich Humanistów:Trwa ładowanie komentarzy...