O autorze
Studiowałem historię sztuki i muzykę indyjską. Jestem poetą i muzykiem. Odbyłem dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badałem kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. To ostatnie zaowocowało wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej. Współpracowałem z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku do lutego 2018 roku byłem prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Obecnie nadal pozostaję członkiem zarządu PSR. W 2014 roku otrzymałem nagrodę Kryształowego Świecznika od publiczności za działania na rzecz świeckości w Polsce. W tym samym roku zostałem kandydatem (bezpartyjnym) do Parlamentu Europejskiego z listy Europa+ Twój Ruch. Moje liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.pl, Hanuman.pl a od 21 marca 2014 roku także na stronie racjonalista.tv, w którym pełnię funkcję redaktora naczelnego. Na tej stronie można też zobaczyć liczne audycje telewizyjne współtworzone przeze mnie. Od ponad dwóch lat na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzę pogadanki na temat ateizmu. Ostatnio zacząłem też tworzyć dla tego kanału audiobooki. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami mojej działalności.

Szołajski pokazuje nam egzorcyzmy

kadr z reklamy filmu HBO
Czwartego października miała miejsce premiera dokumentu HBO zatytułowanego „Walka z Szatanem”. Film mówi o egzorcyzmach, zaś stworzył go znany polski dokumentalista, Konrad Szołajski.

O tworzeniu tego filmu wiedziałem, zanim jeszcze zaczął on powstawać, gdyż reżyser Szołajski szukał materiałów i również mnie zapytał, czy nasze stowarzyszenie miało kontakt z osobami egzorcyzmowanymi. Nie było to głupie pytanie, gdyż piszą do nas często osoby w ten czy inny sposób pokrzywdzone przez religie, bądź starające się zrozumieć, czy ich wiara ma sens. Niestety, zazwyczaj te osoby chcą zachować pełną anonimowość.

Obejrzawszy dokument Szołajskiego miałem wrażenie, że nie żyję w XXI wieku, ale w wieku XIII lub podczas polowań na czarownice w dobie Wojny Trzydziestoletniej. Bohaterzy filmu – kilka młodych kobiet i jeden mężczyzna, byli poddawani egzorcyzmom, wili się po posadzkach wydając dziwne dźwięki rodem z horrorów.

Wokół tych ludzi powstawały całe kręgi osób zajmujących się egzorcyzmami. Obok księży był też jeden kapłan zielonoświątkowy. Różna była rola rodzin i przyjaciół. W jednym wypadku winną całego szaleństwa była, jak mi się zdaje, wysoce toksyczna matka – dewotka. W drugim widać było, że ofiara chce przede wszystkim zwrócić na siebie uwagę.


Egzorcyzmy poparły też w filmie niektóre osoby z wykształceniem psychologicznym. Mocno wystąpić przeciwko egzorcyzmom w imię racjonalizmu odważył się... ksiądz! Jak mówił Szołajski, nie zdobył on zgody nieduchownego psychologa na wystąpienie w filmie w roli przeciwnika egzorcyzmów.

Nasza telewizja RacjonalistaTV nagrała wywiad z reżyserem Konradem Szołajskim i z psychologiem, który urządził we Wrocławiu ważne spotkanie wokół dokumentu „Walka z Szatanem”:Głos w tej sprawie zajął też nasz Racjonalista Roku i lider Klubu Sceptyków Polskich, prof. Tomasz Witkowski. Również on, jak i wybitny biolog prof. Bogusław Pawłowski, wydawali się być zaskoczeni skalą popularności egzorcyzmów w Polsce.Wydaje się, że nasza epoki robi krok do tyłu w stosunku do czasów modernizmu i oświecenia. Dobrze wykształceni ludzie zaczynają wierzyć w duchy i demony opętujące młode dziewczyny. Być może coraz więcej osób w kinach traktuje horrory jako prawdziwe historie, a nie zwykłą rozrywkę?

Czy wzrost popularności egzorcyzmów jest skorelowany ze wzrostem popularności europejskich nacjonalistów i konserwatystów? Wydaje mi się, że niestety tak.

Konrad Szołajski opowiadał, że najbardziej hardcorowi egzorcyści nie zgodzili się wystąpić w filmie. To, co oni robili ze swoimi „pacjentkami” mogłoby jednak wywołać skandal, a może i zainteresowanie policji. Dlatego na filmie widzimy głównie ludzi nie cieszących się ze swojej roli egzorcystów. Są to osoby wierzące w to wszystko, ale mimo to będące niejako zmuszone do odgrzebywania starych rytuałów przez ofiary i rodziny ofiar.

Polecam film dokumentalny Szołajskiego „Walka z Szatanem”. Leci on na HBO. Proszę uważać na pirackie kopie, jeśli chcemy doczekać się kolejnych odsłon tego tematu, powinniśmy cenić prawa autorskie reżysera.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...