O autorze
Studiowałem historię sztuki i muzykę indyjską. Jestem poetą i muzykiem. Odbyłem dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badałem kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. To ostatnie zaowocowało wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej. Współpracowałem z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku do lutego 2018 roku byłem prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Obecnie nadal pozostaję członkiem zarządu PSR. W 2014 roku otrzymałem nagrodę Kryształowego Świecznika od publiczności za działania na rzecz świeckości w Polsce. W tym samym roku zostałem kandydatem (bezpartyjnym) do Parlamentu Europejskiego z listy Europa+ Twój Ruch. Moje liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.pl, Hanuman.pl a od 21 marca 2014 roku także na stronie racjonalista.tv, w którym pełnię funkcję redaktora naczelnego. Na tej stronie można też zobaczyć liczne audycje telewizyjne współtworzone przeze mnie. Od ponad dwóch lat na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzę pogadanki na temat ateizmu. Ostatnio zacząłem też tworzyć dla tego kanału audiobooki. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami mojej działalności.

Zostań sceptycznym partyzantem na Wikipedii!

Właśnie przeczytałem artykuł mówiący o nie lada problemach Wikipedii. Sam zresztą też sparzyłem się na próbach edycji haseł i dodawania nowych. Na przykład w dziedzinie muzyki indyjskiej, jak i w dziedzinach związanych ze świeckością i ateizmem. Czekanie na moment, kiedy ktoś zatwierdzi że może być trwało wieki, a czasem jak najbardziej merytoryczne poprawki słabo wchodziły, o ile w ogóle.

Dlatego tym bardziej chciałbym polecić Wam inicjatywę bardzo pożyteczną – akcję zapoczątkowaną przez Susan Gerbic, a mającą na celu zadbanie o sceptycyzm i naukowość na Wikipedii. Ideą akcji „Guerrilla Skepticism on Wikipedia” jest usuwanie paranauki z Wikipedii, albo dawanie przypisów obalających niezgodne z nauką informacje.Susan Gerbic działa oczywiście po angielsku i w angielskiej Wikipedii. Szuka jednakże pomocników z innych państw, aby pozytywne zmiany wprowadzane w angielskiej Wikipedii mogły być rozpowszechniane w innych językach, jak i w drugą stronę – aby w angielskiej Wikipedii pojawiały się przyzwoite biogramy wybitnych polskich naukowców etc. Odbyłem niedawno rozmowę z polskim żołnierzem sceptycznej partyzantki, Adamem Kumiszczą.W rozmowie nie ukrywamy, że pomimo wad i niedociągnięć, Wikipedia jest prawdziwym skarbem. Ja fajnie zresztą współpracuje z mapami Googla choćby! Dzięki Wiki mamy dostęp do wiedzy nieznany do tej pory ludziom, a dzięki mapom powiązanym z Wikipedią coraz mniej potrzebujemy przewodników, a jeśli już, to muszą się naprawdę starać!


Miłe jest też to, że choć „Guerrilla Skepticism on Wikipedia” działa dynamicznie i zauważalnie, to wciąż się rodzi. To na razie kilkanaście – kilkadziesiąt osób (zależy jak liczyć) działających na całym świecie. Więc i Wy macie szansę stać się pionierami i mocno się przyczynić do poprawy jakości Wikipedii.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...