O autorze
Studiowałem historię sztuki i muzykę indyjską. Jestem poetą i muzykiem. Odbyłem dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badałem kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. To ostatnie zaowocowało wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej. Współpracowałem z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku do lutego 2018 roku byłem prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Obecnie nadal pozostaję członkiem zarządu PSR. W 2014 roku otrzymałem nagrodę Kryształowego Świecznika od publiczności za działania na rzecz świeckości w Polsce. W tym samym roku zostałem kandydatem (bezpartyjnym) do Parlamentu Europejskiego z listy Europa+ Twój Ruch. Moje liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.pl, Hanuman.pl a od 21 marca 2014 roku także na stronie racjonalista.tv, w którym pełnię funkcję redaktora naczelnego. Na tej stronie można też zobaczyć liczne audycje telewizyjne współtworzone przeze mnie. Od ponad dwóch lat na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzę pogadanki na temat ateizmu. Ostatnio zacząłem też tworzyć dla tego kanału audiobooki. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami mojej działalności.

Nasze poparcie dla irackiego ateisty, Karrara Dwooda Hamzy

Europejska Federacja Humanistyczna
Wczoraj Europejska Federacja Humanistyczna, której członkiem jest moje stowarzyszenie PSR, i jej siostrzana organizacja - Międzynarodowa Unia Humanistyczna i Etyczna, we współpracy z grecką organizacją członkowską, Humanistyczną Unią Grecji, opracowały list wzywające greckie władze do udzielenia azylu panu Karrarowi Dwoodowi Hamzie, znanemu irackiemu ateiście, któremu grożą prześladowania, a nawet zagrożone jest jego życie. Pan Hamza przybył do Grecji dnia 31 sierpnia 2017 r., A jego przybycie zostało zarejestrowane w dniu 4 września 2017 r. Możecie przeczytać cały list poniżej:

Do Regionalnego Urzędu Azylowego na Kos
85301 Pyli, Kos, Greece

Szanowni Państwo,


Międzynarodowa Unia Humanistyczna i Etyczna (IHEU) oraz Europejska Federacja Humanistyczna (EHF), wraz z ich członkiem – Humanityczną Unią Grecji (HUG), zdecydowanie popierają wniosek o azyl pana Karrara Dwooda Hamzy. Ubiegający się o azyl urodził się w dniu 20 lutego 1987 roku, a numer jego sprawy to 56.211. Według informacji, które podał, przybył do Grecji dnia 31 sierpnia 2017 roku, a jego przybycie zostało zarejestrowane w dniu 4 września 2017 r.

Pan Hamza pochodzi z kraju muzułmańskiego jakim jest Irak. Jest znanym działaczem ateistycznym, arabskim ateistą i prowadzi forum na rzecz humanistycznego dialogu na Facebooku. Jesteśmy świadomi jego działań na rzecz promowania prawa do wolności wyznania i braku wyznania na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Znane nam są jego boje z cenzurą Facebooka, która usuwa arabskie strony ateistyczne.

Otrzymaliśmy wiarygodne doniesienia, że został zaproszony na przemówienie podczas lipcowej konferencji poświęconej wolności sumienia i ekspresji artystycznej w Londynie w lipcu 2017 roku. Było to największe spotkanie eksmuzułmanów w historii, ale niestety jego wiza została odrzucona. Wkrótce potem został zmuszony do ucieczki z Iraku z powodu kilku poważnych zagrożeń dla jego życia, prawdopodobnie wynikających z wiedzy współmieszkańców o tym londyńskim zaproszeniu. Takie zagrożenia są zjawiskiem wciąż powracającym w krajach takich jak Irak, gdzie "apostaci" i ateistyczni działacze są ofiarami ciągłego nękania i ryzykują nawet mord ze strony islamistów, podczas gdy rządy niechętnie gwarantują i (lub) nie mogą zagwarantować bezpieczeństwa, a wreszcie życia takich aktywistów.


Z tych powodów istnieje wiarygodne niebezpieczeństwo prześladowań, a nawet zamachu na Hamzę w Iraku. Wzywamy zatem władze greckie do udzielenia mu azylu i ochrony.

Z góry dziękujemy za rozpatrzenie naszego odwołania.


Andrew Copson – prezes IHEU

Giulio Ercolessi – prezes EHF

Panayote Dimitras – rzecznik HUG

Tłumaczenie: Jacek Tabisz


Kilka uwag na zakończenie:

O słabości pomocy ateistom z Bliskiego Wschodu ze strony zachodnich elit mówił nam Kacem El Ghazzali:Europejscy literaci oraz ludzie teatru najczęściej unikają niewygodnych tematów związanych z islamem. Warto próbować to zmienić:

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...